موفقیت

رهبری چیست؟

[vc_row css=”%7B%22default%22%3A%7B%22font-family%22%3A%22IRANSansWeb%22%2C%22padding-top%22%3A%2230px%22%2C%22padding-bottom%22%3A%2230px%22%7D%7D”][vc_column][vc_column_text]

رهبری چیست؟

خصوصیاتی که یک رهبر خوب باید داشته باشد

هر کس می‌تواند یک رهبر باشد، با این وجود فقط تعداد معدودی از افراد می‌توانند یک رهبر بزرگ باشند. مسیر رهبری هرگز آسان نیست.

دراین مسیر با انواع مختلف موقعیت‌ها و احساسات روبرو خواهید شد. اوقات خوب، استرس زا و حتی اوقات وحشتناک. با این وجود، یک رهبر بزرگ همیشه قادر است تیم را بدون توجه به موقعیتی که با آن روبروست، به سوی موفقیت هدایت کند.

در ادامه به بررسی مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک رهبر موفق باید داشته باشد، می‌پردازیم.

صداقت

یکی از ویژگی‌های رهبری خوب صداقت است. وقتی مسئولیت تیمی را بر عهده دارید، مهم است که صادق باشید. شرکت شما و کارمندان آن بازتابی از خود شما هستند و اگر رفتار صادقانه و اخلاقی به عنوان یک ارزش کلیدی در شرکت تلقی شود، تیم از شما پیروی می‌کند.

“یک رهبر کسی است که راه را می‌داند، راه را پیش می‌رود، و راه را نشان می‌دهد.”

– جان سی ماکسول

 

نمایندگی

صرف نظر از وضعیت و موقعیتی که در آن هستید، همیشه به یاد داشته باشید که نمی‌توانید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. رهبران خوب تشخیص می‌دهند که نمایندگی چیزی بیشتر از آن است که وظیفه را به شخص دیگری محول کنید. این اعتماد و اعتقاد است که کارمندان شما را قادر به انجام وظایفی می‌کند که به آنها داده شده است.

نمایندگی به دیگران نشان می‌دهد که شما به توانایی‌های آن‌ها اعتماد دارید و این می‌تواند باعث روحیه مثبت در محیط کار شود. کارمندان شما می‌خواهند احساس قدردانی و اعتماد کنند. بنابراین با دادن وظیفه به آن‌ها، معمولاً احساس افتخار می‌کنند که انتخاب شدند و اهمیت داشتن را احساس می‌کنند.

ارتباطات

همه می‌گویند ارتباطات رمز موفقیت است. بدون ارتباطات واضح، کارمندان شما برای درک مأموریت، اهداف و چشم انداز شما به مشکل بر می‌خورند.

برقراری ارتباط خوب به دلایل مختلف، یک ویژگی مهم رهبری است. ارتباطات باید هنگام ایجاد انتظارات کار یا دادن بازخورد سازنده سازگار باشد. با ارتباطات عالی، کارمندان شما درک کاملی از آنچه در آن کار می‌کنند خواهند داشت.

“بهتر است از پشت سر رهبری کنید و دیگران را جلوتر از خودتان قرار دهید، به ویژه هنگامی که اتفاقات خوب رخ می‌دهد و پیروزی را جشن می‌گیرید و وقتی خطر وجود دارد، شما خط مقدم را بگیرید. آن وقت است که از رهبری شما قدردانی می‌کنند.”

-نلسون ماندلا

اعتماد به نفس

یکی دیگر از ویژگی‌های رهبری، اعتماد به نفس است. ممکن است روزهایی باشد که آسمان آینده برند شما ابری باشد یا فروش ماهانه شما امیدوارکننده به نظر نرسد. همه شرکت‌ها و مشاغل قبلاً این مسائل را پشت سر گذاشته‌اند. بنابراین شما نیز این شرایط را پشت سر خواهید گذاشت.

به عنوان یک رهبر، وظیفه شما این است که روحیه تیم را حفظ کنید و پیش بروید. سطح اعتماد به نفس خود را بالا نگه دارید و به همه اطمینان دهید که مشکلات موجود بررسی می‌شود. با حفظ آرامش و اطمینان، تیم نگران نخواهد بود زیرا آنها اعتماد خود را به شما جلب می‌کنند.

 

تعهد

هیچ چیز مانند کثیف کردن دست‌هایتان مانند بقیه اعضای تیمتان تعهد را نشان نمی‌دهد. هیچ چیز انگیزه بیشتری نسبت به دیدن رهبردر کنار خودبه اعضای تیمتان نمی‌دهد. با اثبات تعهد خود نسبت به شرکت و به خصوص تیم خود، نه تنها احترام تیم خود را به دست می آورید بلکه همان سخت کوشی را در بین کارمندان خود به وجود می‌آورید.

نشان دادن تعهد خود نمونه ای از پیروی دیگران است و منجر به وفاداری و احترام بیشتر به شما به عنوان یک رهبر می‌شود. لحن تعهد را تنظیم کنید تا دیگران نیز از این خواسته پیروی کنند. به یاد داشته باشید که اگر انتظار دارید تیم شما سخت کار کند و کار با کیفیتی ایجاد کند ، لازم است به عنوان مثال هدایت شوند.

 

نگرش مثبت

شما باید تیم خود را در جهت ادامه مسیر شرکت انگیزه دهید و سطح انرژی کارمندانتان را بالا نگه دارید. به یاد داشته باشید که همه افراد در تیم شما انسان هستند. حال و هوای دفتر را بین فضایی با بهره‌وری بالا و محیطی سرگرم کننده حفظ کنید.

اگر تیم شما احساس سرحالی داشته باشد و حتی اگرلازم باشد ممکن است برایشان بودن در دفتر کار تا پایان یک روز کاری موردی نداشته باشد.

“مدیریت انجام درست کارهاست و رهبری انجام کارهای درست است. “

-پتر دراکر

 

خصوصیات بررسی شده، پایه و اساس یک رهبری خوب است. در حالی که ممکن است برخی از این خصوصیات به طور طبیعی در شخصیت یک رهبر وجود داشته باشد، اما قطعاً این خصوصیات را می‌توانید با گذشت زمان توسعه و تقویت کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

2 دیدگاه در “رهبری چیست؟

  1. مجتبی گفت:

    به طور خلاصه، رهبر درجه یک، یعنی مرد شماره یک، لیدر علی مقدم کیا…
    والسلام…

  2. مهدی گفت:

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *