دانلود کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای   

در مقالات قبلی خواندیم که بازاریابی شبکه‌ ای نیز مانند هر شغل و حرفه‌ی دیگری، اصولی دارد که اگر به خوبی آن‌ها را نیاموزید، در مسیر کاری خود در عرصه‌ نتورک مارکتینگ موفق نخواهید شد. در این مقاله فرصتی برای دانلود کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای ایجاد کرده ایم تا به شما در مسیر موفقیت کمک کنیم.

یک راه خوب برای این بتوانید از این آموزش‌ها بهره‌مند شوید، این است که کتاب‌هایی را که در زمینه آموزش بازاریابی شبکه‌ ای وجود دارد، مطالعه کنید.

اگر حتی آشنایی کمی با بازاریابی شبکه‌ ای داشته‌ باشید، احتمالاً اسم کتاب‌های زیادی را شنیده‌اید که بین نتورکرها محبوبیت بالایی دارند و از آن‌ها استفاده می‌کنند. کتاب‌هایی مانند:

  • چه کسی پنیر مرا جا به جا کرد؟
  • قورباغه‌ات را قورت بده!
  • هفت عادت مردمان موثر 

که همگی کتاب‌های بسیار مفیدی هستند و اصول زندگی خوب و راه رسیدن به موفقیت را به خوبی آموزش می‌دهند.

 اما حقیقت آن است که هیچ‌کدام به شما آموزش نمی‌دهند چگونه به عنوان یک بازاریابی شبکه‌ای کار کنید و موفق شوید. 

در این مقاله سعی کرده‌ام با خلاصه کردن چندین مقاله و دانلود کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای، اصولی را که شما برای موفقیت در این عرصه نیاز دارید، در اختیارتان بگذارم.

 

تعریف بازاریابی شبکه ‌ای یا نتورک مارکتینگ چیست در کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ چیست؟ به نوعی روش فروش گفته می‌شود که به کمک آن شرکت‌ها می‌توانند محصولات خود را بدون نیاز به تبلیغات و واسطه به فروش برسانند. در بازاریابی شبکه‌ای مشتریان پس از خرید کالا، می‌توانند برای محصولات شرکت بازاریابی کنند و برای خود درآمدزایی کنند. 

سود در بازاریابی شبکه‌ای به دو شکل است. شما در بازاریابی شبکه‌ای هم از فروش مستقیم محصولات سود می‌برید و هم به ازای فروش افرادی که زیرمجموعه‌ی شما هستند، میزانی از سود نصیب شما می‌شود.

در نمونه کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای تمامی موارد توضیح داده شده است.

تفاوت بازاریابی شبکه ‌ای با شرکت‌های هرمی چیست؟

شرکت‌های هرمی به اعضای‌شان حق کمیسیون می‌دهند تا افراد جدیدی را به عنوان زیر مجموعه وارد کنند. شرکت‌های هرمی محصولی خاصی نمی‌فروشند و پول‌های مشتریان را در یکجا جمع می‌کنند و با آن کاری انجام نمی‌دهند. اما در بازاریابی شبکه ‌ای محصولاتی وجود دارد که کاربردی هستند و قیمت بسیار مناسبی دارند.

مطلب پیشنهادی: محصولات تکسو را مشاهده نمایید.

 در بازاریابی شبکه‌ ای، شما حتی اگر نخواهید به عنوان بازاریاب با این شرکت‌ها همکاری کنید، می‌توانید از محصولات آن‌ها استفاده کنید. حتی اگر تصمیم بگیرید ابتدا به عنوان بازاریاب فعالیت کنید و سپس منصرف شوید نیز ضرری متحمل نخواهید شد، زیرا شما فقط محصولاتی مناسب و مصرفی را برای خود خریده‌اید و می‌توانید آن‌ها را مصرف کنید.

چرا شرکت‌ها برای فروش محصولات خود از بازاریابی شبکه ‌ای استفاده می‌کنند؟

آمار نشان می‌دهد كه تقريباً 25 درصد از خريدهايي كه مردم در طول زندگي خود انجام می دهند، تحت تاثير تبليغات متداول شركت‌ها است و ۷۵ درصد از خريدها تحت‌ تاثير صحبت‌های اطرافيان و يا مشورت گرفتن از دوستان و آشنايان افراد است! 

در کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای مطرح می شود که در واقع تاثير تبليغات كلامي يك مشتری يا مصرف‌كننده‌ی راضی، ۳ برابر بيشتر از هزینه‌های هنگفتی است که شرکت‌ها باید برای تبلیغ محصول خود بپردازند. 

 از اين رو، در طول حدود ۷۰ سال گذشته كه روش بازاریابی شبکه ‌ای (نتورک مارکتینگ) در دنيا ايجاد شده و در کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای، سالانه هزاران شرکت در سطح جهان يا شيوه فروش به سبك بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتینگ) را به برنامه‌ریزی‌های تبلیغاتی خود اضافه می‌کنند و يا اصلاً فقط از اين طريق محصولات خود را به بازار عرضه می‌كنند.

در واقع اين شركت‌ها به جاي پرداخت هزينه‌های سنگين برای تبلیغات محصول خود، اين هزينه‌ها را به شكل پاداش و پورسانت به مشتريان خود ارائه می‌کنند تا ایشان را تشويق كنند، قسمتی از زمانشان را به معرفی و فروش محصولات آنها به اطرافیانشان اختصاص دهند.

مطلب پیشنهادی: آموزش فروش در بازاریابی شبکه ای

آیا واقعاً شغل بازاریابی شبکه ‌ای پتانسيل بسيار بالايي برای رشد و موفقيت دارد؟ چرا؟!

به صورت کلی شغل‌‌ها را می‌توان به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

1) شغل‌های ساعتی

افرادی که به این کارها مشغول هستند، صرفاً به میزان ساعتی که خود فعاليت كاري انجام می‌دهند، درآمد کسب می‌کنند. مانند يك كارمند، معلم، استاد دانشگاه، پزشك، راننده‌ی آژانس، وكيل، مغازه‌دار، بازارياب و…

 به عنوان مثال، يك راننده‌ی آژانس در صورتی که در طول يك روز ۸ ساعت در مطب بيماران خود را ويزيت كند، به طور متوسط درآمدی دو برابر روزی را دارد كه ۴ ساعت ويزيت می‌کند. این یعنی افرادی که به این شغل‌ها می‌پردازند، نمی‌توانند از حد مشخصی درآمد بیشتری داشته باشند. زیرا زمان‌شان در طول شبانه‌روز محدود است. 

2) شغل‌های اهرمی

افرادی که به این شغل‌ها می‌پردازند، لزوماً به میزان ساعتی که خود، فعاليت كاري انجام می‌دهد، درآمد به دست نمی‌آورد!

 در واقع افراد فعال در اين نوع شغل‌ها، دارای يك اهرم هستند، به عنوان مثال، افرادی كه مالك كارخانه و يا شركت هستند، بيش‌تر از ميزان ساعتی كه خود در طول شبانه‌روز فعالیت کاری دارند، درآمد به دست می‌آورند.

افرادی كه دارای شغل‌های اهرمی هستند، به لحاظ زمان، محدودیتی از نظر ميزان درآمد نخواهند داشت. در واقع عامل درآمدزایی آنها ميزان ساعتی كه در طول ماه كار می‌كنند نيست كه محدود باشد، بلكه كميت و كيفيت اهرم (شرکت یا کارخانه یا غیره) آن‌ها ميزان درآمدشان را مشخص می‌کند.

با توجه به کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای و این که در نتورک مارکتینگ، با دو روش فروش محصول و درآمد از فروش تیم خود می‌توانید کسب درآمد کنید، در واقع ترکیبی از هر دو نوع این شغل‌هاست.

درآمد از فروش شخصی، يك مدل درآمدزایی ساعتی است، یعنی به نسبت وقتی كه شما صرف فروش می‌گذارید و با ميزان فروش‌تان درآمد کسب می‌کنید. اما درآمد شما از فروش تيم و سازمان فروش‌تان، كاملاً از مدل هرمی و تصاعدی پیروی می‌كند.

مزایای بازاریابی شبکه ‌ای

بنا بر کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای، بازاریابی شبکه‌ای مزایای زیادی دارد که فقط به بخش اندکی از آن اشاره می‌کنیم:

  • احتیاج به سرمایه‌ی زیادی ندارد.
  • خودتان می‌توانید همکاران خود را انتخاب کنید.
  • حس انسان‌دوستی بسیاری بر این شغل حاکم است. زیرا در نتورک مارکتینگ ما روش مناسبی را برای رشد مالی و روحی خود پیدا کرده‌ایم و دیگران را نیز به استفاده از این موقعیت جذاب دعوت می‌کنیم و با اشتیاق به یکدیگر در ساختن زندگی بهتر کمک می‌کنیم.
  • در بازاریابی شبکه‌ای لازم نیست برای دیگران کار کنید و ساعت کاری‌تان در اختیار خودتان است.
  • با توجه به کلاس‌های آموزشی خودسازی و تجربیات زیادی که در این مسیر به دست می‌آورید، رشد روحی بسیار زیادی خواهید داشت. 

فروش در بازاریابی شبکه ‌ای

به گفته بسیاری از مدل های کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای بسیاری از نتورکرها در آغاز راه، مسئله‌ی فروش مستقیم را جدی نمی‌گیرند. آن‌ها فقط به دنبال ساخت شبکه‌ی خود و افزایش زیرمجموعه‌های‌شان هستند، اما این اشتباه بزرگی است.

از یک طرف، با توجه به اینکه در صنعت بازاریابی شبکه‌ای در ماه‌های آغازین کار، هنوز تعداد افراد تیم فروش خیلی زیاد نشده، بدیهی است که کسب درآمد از تیم فروش رقم بالایی نخواهد بود و شما درآمدزایی اهرمی نخواهید داشت.

 به همین جهت باید به کسب درآمد ساعتی از بازاریابی شبکه‌ای بپردازید؛ بخشی از زمان خود را به فروش شخصی و سرمایه‌گذاری ذهنی بر روی پورسانت خرده‌فروشی و در نتیجه کسب درآمد از این طریق، اختصاص دهید.

از طرفی دیگر، شما اگر فروش مستقیم را کنار بگذارید و فقط به جمع کردن افراد تیم و سازمان‌تان بپردازید، چه کسی باید فروختن را به آن‌ها آموزش دهد؟ چه کسی باید به آنان در حل مشکلات و درآمدزایی کمک کند؟

دانلود کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای بسیاری از نتورکرهای مشهور و موفق جهان در کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای می‌گویند یک قانون کلی بر شبکه‌های فروش حاکم است: سازمان شما مانند خود شما عمل می‌کند!

اگر سازمان‌تان برای فروش خوب آموزش ندیده باشند و مسئله‌ی فروش را جدی نگیرند، نه آن‌ها درآمدی از فروش مستقیم خواهند داشت و نه شما درآمدی از فروش زیرمجموعه‌های‌تان خواهید داشت. فراموش نکنید شما از فروش شبکه‌تان درآمد کسب می‌کنید نه از تعداد اعضای آن!

همانطور که در کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای مطرح شده است فعالیت در عرصه‌ی فروش، مزایای بیشتری هم دارد!

فرض کنید که شما به هر دلیلی می‌خواهید فعالیت در عرصه‌ی نتورک مارکتینگ را کنار بگذارید. در صورتی که مهارت‌های خود را در زمینه‌ی فروش افزایش داده باشید، موقعیت‌های شغلی فراوانی وجود دارند که پذیرای تجربه‌ی شما خواهند بود.

پس هرگز فروش را دست کم نگیرید!

اصول فروش در بازاریابی شبکه ‌ای

1) آشنایی کامل با محصولات

مطابق با کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای شما برای این که بتوانید محصولات خود را بفروشید، باید به خوبی با آن‌ها و مشخصات‌شان آشنا باشید. شما برای این که بتوانید در فروش این محصولات موفق باشید، باید خودتان مصرف کننده‌ی آن نیز باشید. همان‌طور که در بخش اول مقاله ذکر کردیم، اساساً هدف از بازاریابی شبکه‌ای افزایش تبلیغ دهان به دهان و مصرف کننده به مصرف کننده است. 

اگر شما خودتان مصرف کننده‌ی محصولات خود باشید، می‌توانید تجربه‌ی استفاده‌ی خود را صادقانه در اختیار مشتریان احتمالی خود بگذارید و آن‌ها نیز به شما اعتماد خواهند کرد و این محصول را از شما خواهند خرید.

2) داشتن لیست مشتریان احتمالی

در بسیاری از کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای گفته می شود که شما باید بدانید که چه کسانی مشتریان محصول شما هستند. چه کسانی به این محصول نیاز دارند و یا چگونه می‌توانید این احساس نیاز را در آن‌ها ایجاد کنید. شما باید متوجه شوید، هر کس به چه چیزی احتیاج دارد و پاسخ متناسب با آن را به او بدهید.

شما با ساخت لیست مشتریان احتمالی خود، همچنین می‌توانید تخمینی از فروش خود در ماه داشته باشید و نسبت به آن هدف‌گذاری کنید.

3) هدف گذاری بر روی میزان فروش

یکی از مهم ترین اقدامات در بازاریابی، تعیین اهداف قابل اندازه‌گیری و مناسب است که بر مبنای لیست مشتریان احتمالی باید به صورت دقیق، واقع‌بینانه و مکتوب باشد.

 این لیست اهداف منجر به تلاش بیشتر شما خواهد شد و طبق آن می‌توانید کیفیت و کمیت عملکرد خود را بسنجید.

چگونه سازمان فروش خود را شکل دهیم؟

گام اول مطابق با گفته کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای در صنعت بازاریابی شبکه‌ای نوشتن لیست افراد است. اين مرحله، از مهم‌ترين مراحل كاری شماست. 

در مرحله‌ی اول، شما باید لیست تمام افراد بین 18 تا 60 سال را که می‌شناسید، بنویسد. این لیست قرار نیست که لیست منتخب شما برای همکاری به عنوان بازاریابی شبکه‌ای باشد، پس در نوشتن اسم‌ها فیلتر نگذارید و بدون پیش‌داوری در موردشان، فقط نام آن‌ها را در لیست خود بنویسید.

اين لیست صرفاً لیست افرادی است كه شما آن‌ها را می‌شناسيد، چه بی‌سواد، چه باسواد، چه پولدار، چه فقیر، چه برادر، چه میوه فروش محل و…

فراموش نكنيد كه با توجه به محصولات مصرفی و باكيفيت شرکت شما، تمامی افرادی كه شما می‌شناسيد، می‌توانند مشتريان شما باشند. از طرفی دیگر به دلیل جذاب بودن محصولات، بسیاری از افرادی که شما حتی فکرش را نمی‌كنيد، بعد از خريدن محصولات، خود به خود برای آن‌ها تبلیغ خواهند كرد. پس بر روی هيچ كس قضاوت نكنيد و هر فردی را كه می‌شناسيد، در لیست بنويسيد.

سپس به کمک حامی خود، باید به هر یک از این افراد امتیاز دهید. امتیاز شما باید بر مبنای صفاتی مانند میزان انگیزه‌ی آن‌ها برای رشد، اعتبار شما پیش آن‌ها، اعتبار آن‌ها پیش دیگران، ارتباطات و توانایی‌های آن‌ها و… باشد.

سپس حامی شما به شما کمک خواهد کرد تا افراد را به سه دسته تقسیم کنید:

دسته‌ی اول: لیست اسامی مشتریان احتمالی

دسته‌ی دوم: لیست اسامی فروشندگان احتمالی که علاوه بر اين كه خود می‌توانند مشتری شما باشند، می‌توانند نقش پل ارتباطی شما، با مشتريان ديگری را نيز ايفا كنند و فروشنده محصولات هم باشند.

دسته‌ی سوم: ايشان می‌توانند علاوه بر نقش مشتری و فروشنده، نقش بازارياب‌های پيشرفته يا در واقع شبكه‌ساز و مدير فروش را نيز ايفا كنند.

دعوت در بازاریابی شبکه‌ای چگونه انجام می‌شود؟

در مدل های مختلف و انواع کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای آمده است که پس از اینکه لیست افراد شما اولویت‌بندی شد، زمان آن رسیده است که شما از افراد جدا شده از لیستتان دعوت کنید تا با محصولات و امکانات شرکت شما آشنا شوند.

مهمترین اصل در هنگام دعوت شما از دوستان خود به شنیدن فرصت شغلی بازاریابی شبکه‌ای، ایمان و اطمینان قلبی، رفتاری و گفتاری شما به ارزش بازاریابی شبکه‌ای است. 

شما می خواهید زندگی آن فرد را با معرفی یکی از بهترین و کامل‌ترین شغل‌های دنیا به او، تغییر دهید. اگر هنوز باور ندارید که این تجارت زندگی شما و اطرافیان شما را تغییر می‌دهد، حتماً دوباره جزوات و آموزش‌های‌تان از جلسات آموزشی را با تفکر و بررسی دقیقتر مطالعه کنید.

 از حامیان خود سوال کنید، تا با منطق و اعتماد کامل به این نتیجه برسید که امروز فرصتی به شما روی آورده است که به واسطه آن زندگی شما طی یک تا دو سال آینده تغییر خواهد کرد و شما نیز می توانید این فرصت را به دیگران بدهید.

در واقع شما با دعوت از دوستان و آشنایانتان به این جلسات، در حال لطف به آن‌ها هستید.

نحوه ی فیکس کردن یک جلسه (بنابر کتاب آموزش بازاریابی شبکه ‌ای) به این ترتیب است که ابتدا با حامی خود تماس می‌گیرید و از آن‌ها زمان‌هایی را که می‌توانید جلسه معارفه برگزار کنید، می‌پرسید. پس از دریافت چند بازه‌ی زمانی، با افراد لیست خود تماس می‌گیرید.

 به نفر اول چند بازه، از بازه‌های خالی حامی‌تان را پیشنهاد می‌دهید. وقتی زمانی را از این فرد دریافت کردید، بلافاصله با حامی خود تماس می‌گیرید و زمان فیکس شده را به او اطلاع می‌دهید، تا هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. سپس با نفر دوم خود تماس می‌گیرید و مجدداً همین روال را طی می‌کنید.

اگر با فردی زمان معارفه را فیکس کردید، ولی برای بیش از یک روز بعد، حتماً شب قبل از جلسه یک بار به وی یادآوری کرده و از او جواب مثبت جهت پای برجا بودن جلسه‌تان را بگیرید.

 فراموش نکنید، حتماً پرستیژ شرکت و جلسه معارفه را در هنگام دعوت کردن از فرد حفظ کنید و بر روی به موقع آمدن و عدم تاخیر کردن تاکید کنید. اگر کسی دعوت شما را رد کرد، ناامید نشوید و درک کنید که خود او فرصت بزرگی را از دست می دهد، نه شما.

در این مقاله، با اصول اولیه‌ی کار در نتورک مارکتینگ آشنا شدیم. شما با دانلود رایگان آموزش بازاریابی شبکه ‌ای می‌توانید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

 

دانلود کتاب آموزش بازاریابی شبکه ایدانلود کتاب آموزش بازاریابی شبکه ای

10 دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست