نتورک مارکتینگ چیست؟

نتورک مارکتینگ چیست یا بازاریابی شبکه‌ای نوعی مدل تجاری است که نمایندگان مستقل، کالا و خدمات را از یک شرکت به مصرف کننده نهایی می‌فروشند. این شغل، در افرادی که به دنبال کار پاره وقت هستند، بسیار محبوب است، چرا که به سرمایه گذاری بسیار کمی از طرف آن‌ها نیاز دارد. از طرف دیگر، برخی از مشاغل نیز این مدل را با موفقیت بسیار خوبی اتخاذ کرده‌اند.

مفهوم نتورک مارکتینگ چیست بازاریابی شبکه ای که به آن بازاریابی چند سطحی (MLM) نیز گفته می‌شود، به صورت زیر بیان می‌گردد:

یک شرکت کالا یا خدمتی برای فروش دارد و نمایندگانی برای فروش محصول خود پیدا می‌کند و آن نمایندگان، افراد بیشتری را برای گسترش شبکه استخدام می‌کنند.

نمایندگان کمیسیون فروش را برای هر محصولی که می‌فروشند و همچنین از فروش افرادی که جذب کرده‌اند نیز کمیسیون دریافت می‌کنند. بازاریابی شبکه‌ای توزیع محصولات و خدمات از طریق شبکه‌ای از مردم و نه از طریق زنجیره‌های عرضه سنتی است.

سوال نتورک مارکتینگ چیست و مفهوم بازاریابی شبکه‌ای به زبان ساده، این است: به جای صرف میلیون‌ها دلار (یا میلیاردها دلار) در بازاریابی و تبلیغات محصولات خود از طریق رسانه‌های پر خرج (تلویزیون ، رادیو ، تبلیغات بیلبورد ، روزنامه ها و مجلات و غیره)، به مردم برای توزیع دهان به دهان محصول پاداش می‌دهند.

نتورک مارکتینگ چیست

مؤلفه‌های نتورک مارکتینگ

سه مؤلفه اصلی بازاریابی شبکه شامل جستجوی زیرشاخه، پیگیری استعلام از طرف‌های ذینفع و فروش کالای یا خدمات به افراد پیدا شده، است.

از نگاه ظاهری، این سیستم بازاریابی مانند یک هرم است، به همین دلیل به این نوع بازاریابی نیز بازاریابی هرمی گفته می‌شود. یک نکته مهم که باید در اینجا مطرح شود – نتورگ مارکتینگ بازاریابی شبکه‌ای همانند طرح‌های شرکت‌های هرمی نیست.

طرح‌های هرمی محصول عملی غیر اخلاقی است که توسط برخی شرکت‌ها انجام می‌شود و به جای تمرکز بر فروش محصول، فقط به استخدام نمایندگان دیگر می‌پردازند.

متأسفانه ماهیت بازاریابی شبکه‌ای برخی افراد را به خود جلب کرده است که به این مدل نام بدی داده‌اند.

در مورد آموزش مقدماتی بازاریابی شبکه ای مطالعه کنید.

برای شناسایی قانونی و اخلاقی بودن شرکتی که از این مدل پیروی می‌کند، در نظر بگیرید که آیا این شرکت:

دارای یک محصول یا خدمات با کیفیت است

درآمد حاصل از فروش محصولات یا خدمات است

تمرکز بر فروش است ، نه استخدام

اکثریت قریب به اتفاق شرکتهای MLM مشاغل قانونی هستند (برای مثال ، Tupperware ، Avon). با این حال، گاهی اوقات ممکن است با یک عمل بازاریابی فریبنده روبرو شوید.

بازاریابی شبکه‌ای، یا بازاریابی چند سطحی، یکی از مدل‌های کسب و کاری است که به سرعت در حال پیشرفت است. بین سالهای 1993 و 2003، کل درآمدهای فروش مستقیم سالانه 7.1 درصد رشد داشته است و به طور چشمگیری بالاتر از نرخ رشد اقتصاد ایالات متحده و از کل فروش خرده است.

نتورک مارکتینگ چیست

مزایای بازاریابی شبکه‌ای

بازاریابی شبکه‌ای به چند روش می‌تواند به یک شرکت سود برساند:

هزینه تبلیغات ندارد. برای شرکت‌هایی که نوپا دستیابی به مخاطبانشان با روش‌های سنتی و تبلیغات دشوار و پرهزینه است. از آنجا که بازاریابی شبکه‌ای مبتنی بر توصیه‌های شخصی و دهان به دهان است، تقریبا هیچ هزینه تبلیغی نیاز ندارد.

هزینه پایین کارکنان. از آنجا که بیشتر افراد در این فرآیند نمایندگانی هستند که بر اساس کمیسیون فروش کار می‌کنند ، شرکت‌ها می‌توانند پول زیاد پس انداز کنند.

امکان گسترش سریع. بسته به محصول، این امکان وجود دارد که شرکت‌های MLM در مدت زمانی کوتاه به مصرف کنندگان زیادی برسند.

برای موفقیت در بازاریابی شبکه‌ای نیازمند هسته اصلی تیم بازاریابی هستید. تعدادی از مشاغل نیز در این نوع بازاریابی شکست می‌خورند چرا که فکر می‌کنند فقط افراد زیادی را برای تبلیغ محصول خود باید پیدا کنند. آن‌ها این نکته را در نظر نمی‌گیرند که بیشتر افرادی که از آن‌ها به عنوان نماینده استفاده می‌کنند، برای فروش حرفه‌ای آموزش ندیده‌اند. این اغلب می‌تواند به نتایج ضعیفی منجر شود، بنابراین مهم است که یک تیم فروش و بازاریابی خوب داشته باشید تا به کلیه نمایندگان آموزش دهد که چگونه محصولات یا خدمات را به درستی بفروشند.

در مورد کسب درآمد اینترنتی بیشتر بدانید!

از آن‌جا که زیرشاخه‌ها به احتمال زیاد فروشنده حرفه‌ای نیستند، حداقل باید مهارت‌های ارتباطی خوبی داشته باشند. علاوه بر این، مشاغل باید سعی کنند افرادی را پیدا کنند که نسبت به محصولاتشان هیجان زده هستند.

این نوع افراد به راحتی سفیران برند خواهند شد و اسم شرکت را به خوبی پخش می‌کنند. با علی مقدم همراه باشید تا از آموزش های مفید آن بهره ببرید و بتوانید جوابهای عالی برای سوال نتورک مارکتینگ چیست پیدا نمایید.

شرکت‌های مدرن که از روش‌های بازاریابی شبکه‌ای استفاده می‌کنند ، معمولاً برای افزایش فروش روی فناوری‌های اینترنتی اعمال می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست