موفقیت

راهبری چیست؟

راهبری چیست؟

راهبری یا لیدرشیپ هم یک حوزه تحقیق است و هم یک مهارت عملی که شامل توانایی یک فرد یا سازمان برای “هدایت” یا راهنمایی سایر افراد، تیم‌ها یا کل سازمان‌ها می‌شود.

راهبری چیست؟

در ادامه به برخی از خصوصیات یک لیدر می‌پردازیم.

خلاقیت

به عنوان یک لیدر خوب، شماکسی هستید که تیم می‌تواند برای یافتن جواب یا راه حل به او مراجعه کند، این وظیفه شماست که هنگام بروز هرگونه مسئله، خارج از چارچوب فکر کنید.

شما همچنین می‌توانید تیم را جمع کنید و طوفان فکری را شروع کنید تا به ایده‌های جالبی برسید. هنگامی که کارمندان خود را درگیر تصمیم یا ایده می کنید، آن‌ها اغلب اهمیت حضورشان در شرکت را نشان می‌دهند. آن‌ها احساس احترام و خواسته شدن را حس می‌کنند و در بعضی مواقع، حتی مشتاقانه منتظر کار هستند.

الهام بخشی

کیفیت دیگری که راهبر خوب را تعریف می‌کند الهام بخش بودن است.

وقتی تیم شما غرق در حجم کار است یا روحیه کمی دارد، شما به عنوان یک لیدر باید الهام بخش باشید و شروع به یافتن راه‌هایی برای الهام بخشیدن به تیم خود کنید. این وظیفه شماست که روحیه خود را حفظ کنید و این کار را با قدردانی از زحمات تیمتان و انگیزه دادن به آنها انجام دهید.

یکدلی

داشتن همدلی به عنوان یک راهبر بسیار مؤثر است. همدلی توانایی درک و احساس آن چیزی است که دیگران تجربه می‌کنند و این به آن معناست که رهبران خارق العاده در ملاء عام ستایش می‌کنند و مشکلات را به صورت خصوصی برطرف می‌کنند.

بعضی اوقات، لیدرها باید مراقب احساسات تیم خود باشند. بهترین راهبران، کارکنان را از طریق چالش‌ها راهنمایی می‌کنند و همیشه در جستجوی راه حل هستند. راهبر خوب به جای اینکه امور را هنگام مواجهه با مشکلات شخصی کنند و یا سرزنش خود را به دیگران تحمیل کنند، به دنبال راه حل‌های سازنده هستند و بر حرکت به جلو تاکید می‌کنند.

پاسخ‌ گویی

یک رهبر خوب مسئولیت عملکرد هر کس و همچنین خود را بر عهده دارد. وقتی همه چیز خوب پیش می‌رود، آن‌ها تمجید می‌کنند. با این وجود وقتی مشکلات پیش می‌آید ، آن‌ها را به سرعت شناسایی می‌کنند و به دنبال راه حل هستند و تیم را به عقب می‌کشند.

اشتیاق

یک راهبر خوب مشتاق کار یا علت آن است. مردم با صراحت بیشتری نسبت به شخص پرشور و فداکار پاسخ خواهند داد. رهبران باید بتوانند منبع الهام بخش باشند و انگیزه‌ای برای اقدام یا علت مورد نیاز آن باشند.

اگرچه ممکن است مسئولیت‌ها و نقش‌های یک لیدر متفاوت باشد، اما لازم است که رهبر بخشی از تیمی باشد که در جهت هدف کار می‌کند. این نوع لیدرشیپی از بالا زدن آستین‌های خود و کثیف شدن نمی‌ترسد.

تمرکز کنید و هدایت کنید

یک رهبر خوب به طور کلی متمرکز است و قادر به تفکر منطقی است. یک رهبر خوب نه تنها یک وضعیت را به طور کلی می‌بیند، بلکه می‌تواند علت‌ها را دقیق‌تر و ریزتر ببیند و همچنین راه حل مسئله را پیدا می‌کند.

همچنین رهبران باید بخواهند برای دستیابی به نتایج بهتر شرکت تلاش کنند. آن‌ها نیروی محرکه‌ای در تیم هستند و همچنین شخصی که تیم می‌تواند او را دنبال کند و بقیه را ترغیب به همکاری با یکدیگر کند.

تفاوت بین راهبر یا لیدر و رئیس در این است که لیدر پیش می‌راند و رئیس در جهت پیشبرد دستور می‌دهد. -تئودور روزولت

مسئولیت پذیری

آخرین خصوصیتی که راهبر خوب را تعریف می‌کند مسئولیت پذیری است. راهبران بزرگ می‌دانند وقتی صحبت از شرکت یا محل کارشان می‌شود، آن‌ها باید شخصاً مسئولیت عدم موفقیت را به عهده بگیرند.

یک لیدر خوب بهانه نمی‌گیرد؛ بدون در نظر گرفتن مقصر عمل می‌کند و می‌فهمد که چگونه مشکل در اسرع وقت برطرف شود. مسئولیت قطعاً یک ویژگی مهم لیدر است.

فروتنی

هنگام ارتقاء به مقام رهبری، چه احساسی خواهید داشت؟ احتمالا احساس غرور خواهید کرد. یک لیدر خوب همیشه از خود گذشتگی دارد و در مورد تیم خود فکر می‌کند. به همین دلیل است که سبک‌های رهبری که بیشتر رهبران بزرگ آن را اتخاذ می‌کنند، به جای تمرکز بر ارتقاء خود، تأکید زیادی بر حل مسئله و پویایی تیم می‌کنند.

“غرور ما را مصنوعی می‌کند و فروتنی به ما واقعیت می‌بخشد.” – توماس مرتون

نتیجه

برای یک مدیر خوب بودن باید تمام این خصوصیات را داشته باشید، اما اگر برخی از این خصوصیات را ندارید، باید در دنیای راهبری بیشتر تلاش کنید. شما باید یک مثال خوب برای دیگران باشید. اینجاست که تعهد، اشتیاق، همدلی، صداقت شما به کار می‌آید. مهارت‌های ارتباطی خوب و توانایی‌های تصمیم گیری نیز در موفقیت و شکست یک راهبر نقش اساسی دارد. سرانجام، نوآوری و تفکر خلاق و همچنین دیدگاه آینده نگرانه، دو ویژگی لیدرشیپی هستند که راهبران خوبی را به وجود می‌آورند.

2 دیدگاه در “راهبری چیست؟

  1. مجتبی جوادپور گفت:

    اینجا، آینده ی فروش مستقیم ایران است…

  2. Armania گفت:

    سلام
    با این توضیحات، یعنی راهبری و رهبری یکی هستند؟
    فقط تفاوت در ظاهر واژه هاست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *